Branża wynajmu samochodów 2024

Branża wynajmu samochodów

Wynajem samochodów, wypożyczalnia samochodów lub agencja wynajmu samochodów to firma, która wynajmuje samochody na krótkie okresy czasu, zazwyczaj od kilku godzin do kilku tygodni. Często jest ona zorganizowana z wieloma lokalnymi oddziałami (które pozwalają użytkownikowi na zwrot pojazdu w inne miejsce), a przede wszystkim znajduje się w pobliżu lotnisk lub zatłoczonych obszarów miejskich i często jest uzupełniana przez stronę internetową umożliwiającą rezerwację online.

Biura wynajmu samochodów obsługują przede wszystkim osoby, które potrzebują pojazdu tymczasowego, np. osoby nie posiadające własnego samochodu, podróżni, którzy wyjechali z miasta, czy właściciele uszkodzonych lub zniszczonych pojazdów oczekujący na naprawę lub odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia. Wypożyczalnie samochodów mogą również służyć potrzebom przemysłu samochodowego, wynajmując furgonetki lub ciężarówki, a na niektórych rynkach mogą być oferowane również inne rodzaje pojazdów, takie jak motocykle lub skutery.

Oprócz podstawowego wynajmu pojazdu, agencje wynajmu samochodów zazwyczaj oferują również dodatkowe produkty, takie jak ubezpieczenie, systemy nawigacji globalnego systemu pozycjonowania (GPS), systemy rozrywki, telefony komórkowe, przenośne WiFi i foteliki samochodowe dla dzieci.

Historia

Najwcześniejszy znany przykład oferowania samochodów do wynajęcia pochodzi z 1906 roku. Niemiecka firma Sixt została założona w 1912 roku pod nazwą Sixt Autofahrten und Selbstfahrer (Sixt Car Cruises and Self Drivers). Joe Saunders z Omaha w Nebrasce najpierw w 1916 r. wypożyczył tylko jeden model Forda T, ale do 1917 r. jego firma Ford Livery Company wynajmowała 18 modeli Ts po 10 centów za milę. Nazwa firmy brzmiała Saunders Drive-It-Yourself System, a następnie Saunders System. Do 1926 roku Saunders rozbudował się do 56 miast. Firma Saunders została kupiona przez Avis w 1955 roku. Wczesnym konkurentem Saundersa był Walter L. Jacobs, którego chicagowski Rent-a-Car otworzył w 1918 roku z dwunastoma Fordami Model T. Firma została kupiona w 1923 roku przez Johna Hertza. W Wielkiej Brytanii wynajem samochodów rozpoczął Godfrey Davis, założony w 1920 roku, a kupiony przez Europcar w 1981 roku. Sektor ten szybko rozwinął się w USA; w 1926 r. American Driveurself Association zgromadziło w Chicago ponad 1200 delegatów. Wzrost liczby podróży po II wojnie światowej doprowadził do powstania kilku znanych międzynarodowych firm, w tym National Car Rental (1947), Europcar (1949), Enterprise Rent-A-Car (1957), Thrifty Rent A Car (1958) i Budget Rent a Car (1958).

Modele biznesowe

Firmy zajmujące się wynajmem samochodów prowadzą działalność polegającą na zakupie lub leasingu szeregu pojazdów flotowych i wynajmowaniu ich swoim klientom za opłatą. Wynajmowane floty mogą być zorganizowane na kilka sposobów – mogą być bezpośrednio własnością (są one nazywane „pojazdami wysokiego ryzyka”, ponieważ operator wypożyczalni samochodów podejmuje ryzyko co do tego, za ile pojazd zostanie sprzedany po wycofaniu go z eksploatacji), mogą być dzierżawione lub mogą być posiadane w ramach programu gwarantowanego wykupu zorganizowanego bezpośrednio przez producenta lub jego ramię finansowe (są one nazywane „pojazdami z odkupem”, ponieważ producent podaje dokładną cenę pierwotnej sprzedaży i wykupu pod koniec określonego terminu). W Zjednoczonym Królestwie rejestrację wypożyczonych samochodów można ukryć za pomocą nieznanych inicjałów lub spółek zależnych, co może zwiększyć wartość odsprzedaży za pośrednictwem producenta lub zewnętrznych dealerów. W Ameryce Północnej często spotyka się wypożyczalnie z własnymi markowymi dealerami samochodów używanych, w których zapasy byłych samochodów są sprzedawane bezpośrednio do sprzedaży publicznej. Alternatywnie, w Stanach Zjednoczonych często korzysta się z aukcji, a wraz z pojawieniem się platform cyfrowych wypożyczalnie samochodów coraz częściej sprzedają pojazdy bezpośrednio dealerom samochodów nowych i używanych, omijając kanały aukcyjne.

Rodzaje pojazdów

Większość biur wynajmu samochodów oferuje różne rozmiary pojazdów dostosowane do różnych budżetów i wymagań przestrzennych, a niektóre dodatkowo oferują pojazdy specjalistyczne dostosowane do swojej lokalizacji, takie jak kabriolety, prestiżowe modele, pojazdy hybrydowe/elektryczne lub SUV-y i samochody osobowe. Na dużych lotniskach lub w większych miastach niektóre niezależne agencje wynajmu samochodów oferują do wynajęcia pojazdy wysokiej klasy. Niektóre wyspecjalizowane firmy oferują starsze pojazdy po obniżonych cenach. Aby umożliwić jednolitą klasyfikację i łatwe porównywanie cen wynajmu samochodów, Stowarzyszenie Systemów i Standardów Przemysłu Wynajmu Samochodów (ACRISS) opracowało system kodowania kodów klasyfikacji samochodów ACRISS. Opisuje on wielkość, liczbę drzwi, rodzaj skrzyni biegów (ręczna/automatyczna) oraz czy samochód jest klimatyzowany, zakodowany na cztery litery. Pierwsza litera w kodzie Acriss reprezentuje ogólną klasyfikację pojazdu (np. Mini, Economy, Compact itp.). Druga litera określa oferowany wariant pojazdu (np. 4-drzwiowy, Estate, kabriolet, SUV itp.). Trzecia litera jest zazwyczaj używana do określenia typu skrzyni biegów, chociaż może być również użyta do opisania, ile kół napędza pojazd, a czwarta litera opisuje typ paliwa i czy pojazd jest wyposażony w klimatyzację, czy nie. Dodatkowe klasyfikacje oparte na liczbie miejsc siedzących i pojemności bagażnika zostały również ustalone przez belgijskie stowarzyszenie Rent a Car w celu zapewnienia jednolitego systemu oceny typów samochodów w internetowych systemach rezerwacji i globalnych systemach dystrybucji linii lotniczych.

Warunki wynajmu

Wynajem samochodów podlega wielu warunkom, które różnią się w zależności od kraju i firmy. Zasadniczo pojazd musi być zwrócony w tym samym stanie, w jakim został wynajęty, a często nie może przekraczać ograniczeń dotyczących przebiegu, w przeciwnym razie mogą być poniesione dodatkowe opłaty. Ze względów ubezpieczeniowych, niektóre firmy określają minimalny i/lub maksymalny wiek wynajmu. W niektórych przypadkach minimalny wiek wynajmu może wynosić nawet 25 lat, nawet w krajach, w których minimalny ustawowy wiek posiadania prawa jazdy jest znacznie niższy, np. 14, 15, 16 lub 17 lat w Stanach Zjednoczonych. Nierzadko zdarza się, że dla wszystkich kierowców poniżej 25 roku życia istnieje dopłata za młodego kierowcę. We wszystkich przypadkach do wynajęcia pojazdu wymagane jest ważne prawo jazdy, a w niektórych krajach wymagane jest Międzynarodowe Zezwolenie na Kierowanie (IDP). Większość wypożyczalni samochodów wymaga użycia karty kredytowej w celu naliczenia dodatkowych opłat w przypadku wykrycia usterki samochodu przy jego powrocie lub za opłaty drogowe, mandaty związane z jazdą lub brak paliwa. W miejsce karty kredytowej, niektóre firmy wymagają dużej wpłaty gotówkowej. Niektóre firmy zezwalają na złożenie depozytu za pomocą karty debetowej, zazwyczaj z dowodem zakupu biletu na podróż w obie strony, np. biletu lotniczego, autobusowego lub kolejowego.

Ubezpieczenie/odstąpienie od umowy

Chociaż często nie jest to wyraźnie stwierdzone, amerykańskie wypożyczalnie samochodów są zobowiązane na mocy odpowiednich przepisów stanowych do zapewnienia minimalnego zakresu odpowiedzialności, z wyjątkiem Kalifornii i Arizony, gdzie kierowca jest wyłącznie odpowiedzialny. Obejmuje to koszty poniesione przez stronę trzecią w razie wypadku. W większości stanów prowadzenie samochodu bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest nielegalne. Firmy wynajmujące samochody utrzymują ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na swoich pojazdach, jednak niektóre firmy pobierają za to opłaty, jeśli nie wykupią Państwo własnego ubezpieczenia. Na przykład w Maryland minimalny poziom ochrony ubezpieczeniowej wynosi 20.000 dolarów za obrażenia ciała i 15.000 dolarów za szkody majątkowe. Typowe jest, że przy wynajmie samochodu oferowane są różne formy dodatkowego ubezpieczenia i/lub zwolnienia z odpowiedzialności za szkody, jako opcjonalne dodatki za dodatkową opłatą. Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia:

  • Loss Damage Waiver (LDW) – pokrywa koszt uszkodzenia wynajętego pojazdu, do pełnej wartości pojazdu, w razie wypadku. Zazwyczaj LDW pokrywa 100% kosztów bez potrąceń dodatkowych opłat. Należy pamiętać, że ochrona LDW/CDW nie jest ubezpieczeniem i nie oferuje takiego samego produktu ubezpieczeniowego jak polisa ubezpieczeniowa od szkód.
  • Collision Damage Waiver (CDW) – Generalnie pokrywa koszty szkód powstałych w wyniku wypadku drogowego. Jak sama nazwa wskazuje, szkoda nie wynikająca z kolizji często nie jest objęta ubezpieczeniem. W wielu przypadkach, w razie wypadku, obowiązuje opłata lub udział własny.
  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uzupełniającej (SLI) – produkt często sprzedawany w Stanach Zjednoczonych, który zapewnia pokrycie w razie wypadku powodującego obrażenia ciała lub szkody majątkowe kogoś innego niż najemca i pasażerowie.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (PAI) – pokrywa koszty leczenia i przypadkowej śmierci Najemcy i pasażerów w razie wypadku w trakcie wynajmu.
    Ubezpieczenie Rzeczy Osobistych (PEC) – obejmuje ubezpieczenie od ryzyka utraty lub uszkodzenia rzeczy osobistych Najemcy (a czasem członków jego rodziny w czasie podróży z Najemcą) w okresie trwania najmu.
  • Excess Insurance – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kradzieży i odpowiedzialności cywilnej jest często wliczone w ceny wynajmu samochodów w Europie, Afryce i Australazji. Prawie zawsze istnieje na nie nadwyżka (nazywana również Super CDW, Non-Waiver lub Deductible), która wiąże się z kwotą, jaką klient musi zapłacić w przypadku szkody, aby zniechęcić kierowców do drobnych roszczeń. Wyższy udział własny zwykle skutkuje niższym początkowym kosztem ubezpieczenia dla klientów, ale jeżeli szkoda wystąpi, kosztując mniej niż udział własny do naprawy, wówczas klienci mają niewielką motywację do zgłaszania roszczeń, co jest korzystne dla ubezpieczyciela. Ubezpieczenie z tytułu nadwyżki (znane również jako zmniejszenie nadwyżki lub zwolnienie z odpowiedzialności za szkody) jest ubezpieczeniem wtórnym, które pokrywa koszt tej nadwyżki w przypadku wystąpienia szkody. Firmy wynajmujące samochody w Europie, Ameryce Południowej i Australazji będą generalnie oferować tę ochronę jako ubezpieczenie dodatkowe, ale firmy ubezpieczeniowe od odpowiedzialności cywilnej również sprzedają nadwyżkę w przypadku wynajmu samochodów, która może oferować większą ochronę niż ubezpieczenie standardowe.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż tych dodatkowych ubezpieczeń / produktów może być regulowana przez departament ubezpieczeń każdego stanu, a w celu ich sprzedaży może być wymagana specjalna ograniczona licencja przez wypożyczalnię. Oferowana specjalna ochrona ubezpieczeniowa może się znacznie różnić w zależności od stanu lub kraju, w którym wynajmowany jest samochód.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code