umowa faktoringu - co musisz o niej wiedzieć?

Co warto wiedzieć o umowie faktoringu?

Zainteresowanie faktoringiem stale rośnie. Nic w tym dziwnego. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści: począwszy od utrzymania płynności finansowej, poprzez wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, kończąc na polepszeniu wizerunku. W poniższym artykule przedstawimy wiedzę, która z całą pewnością przyda się podczas zawierania umowy faktoringu.

Co to jest faktoring?

Ujmując to w najprostsze słowa, faktoring jest szybką i wygodną formą zamiany faktur z odroczonymi terminami płatności na pieniądze. Zamiast czekać na wyznaczony naszemu klientowi termin zapłaty, gotówkę otrzymujemy od razu. Umożliwia nam to firma udzielająca finansowania, z którą zawarliśmy umowę faktoringu.

Czym jest usługa faktoringu?

Proces usługi faktoringu wygląda następująco. Na początku klient przekazuje naszemu przedsiębiorstwu fakturę z odroczonym terminem płatności. Następnie jej kopię przekazujemy firmie finansującej, ona zaś wypłaca nam zawartą na dokumencie należność. W rezultacie gotówkę dostajemy bezpośrednio po zrealizowaniu usługi czy dokonaniu sprzedaży.

Umowa faktoringu

Zacznijmy od tego, że polskie prawo nie reguluje jednoznacznie formy umowy faktoringu. Firmy posiadają więc pewną swobodę w jej redagowaniu. Jest ona nienazwana, co oznacza, że łączyć w sobie może elementy cesji wierzytelności, pożyczki lub umowy o dzieło.

Dzięki temu firma faktoringowa nie tylko realizuje swoją główną usługę – to jest finansuje wystawiane przez nas faktury – ale i wykonuje szereg czynności pobocznych, jak choćby weryfikacja naszych kontrahentów, czy nawet ściąganie od nich zadłużenia. Wszystko zależeć będzie od rodzaju usługi faktoringu, na którą się zdecydujemy.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Najważniejszą kwestią, którą porusza umowa faktoringu, jest sprecyzowanie tej usługi. Innymi słowy, z odpowiednim wyprzedzeniem powinniśmy zastanowić się jakiej formy niniejszego świadczenia będziemy potrzebować. Oto jego dwa najbardziej znane rodzaje.

  1. Faktoring niepełny – to znaczy taki, w którym firma finansująca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne niezapłacenie nam przez klienta. W takim przypadku będziemy więc musieli dochodzić swych praw samodzielnie. Niewątpliwym plusem tego wariantu jest zazwyczaj niska cena.
  2. Faktoring pełny – czyli świadczenie, w ramach którego firma finansująca bierze na siebie odpowiedzialność za terminowe uiszczenie należności przez naszego kontrahenta. Ta forma jest odpowiednio droższa, ale w przypadku zaistnienia niepożądanej sytuacji jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni. Przedsiębiorstwo faktoringowe odpowiada bowiem za działania windykacyjne.

Pozostałe rodzaje faktoringu to:

  • jawny,
  • cichy,
  • odwrotny,
  • zaliczkowy,
  • półotwarty,
  • mieszany,
  • pojedynczy,
  • globalny,
  • restrukturyzacyjny,
  • krajowy,
  • międzynarodowy.

Podsumowanie

Na podkreślenie zasługuje też fakt, że usługa faktoringu jest z reguły znacznie wygodniejsza i łatwiej dostępna niż pożyczka bankowa. Firma finansująca nie będzie sprawdzać naszej zdolności kredytowej, ani nie obwaruje umowy dodatkowymi zabezpieczeniami.

Zważywszy jednak na wspomnianą powyżej swobodę w redagowaniu umowy faktoringu, warto decydować się jedynie na sprawdzone i docenione przez ogół klientów rozwiązania. Dobrym ich przykładem są usługi Bibby Financial Services.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code