kupno mieszkania w Warszawie

Kupno mieszkania w Warszawie – mniejsze w centrum czy większe na obrzeżach?

W dobie galopujących w górę cen nieruchomości wiele osób staje przed dylematem — zdecydować się na zakup mniejszego mieszkania bliżej centrum Warszawy, czy może jednak na obrzeżach miasta? Jest to wybór, równie ważny jak ten, czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Szczególne znaczenie ma to w przypadku młodych małżeństw, które planują powiększenie rodziny. 

Trzeba również wziąć pod uwagę, że w samym Śródmieściu nie znajdziemy raczej inwestycji mieszkaniowych, więc zakup mieszkania w tej dzielnicy może łączyć się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Dużo nowych mieszkań powstaje natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia np. na Woli czy na Mokotowie.

Mieszkanie w centrum miasta – czy warto?

Niewątpliwą zaletą mieszkania blisko centrum Warszawy jest łatwy dostęp do wielkomiejskiej infrastruktury i najważniejszych punktów w mieście. Gęsta zabudowa centrum miasta przekłada się na mniejsze odległości do urzędów, sklepów, szkół, teatrów czy przychodni. Obecność metra, szybkiej kolei miejskiej oraz wielu linii autobusowych i tramwajowych zapewnia dobrą komunikację z kluczowymi lokalizacjami metropolii, a także pozwala szybko dotrzeć do centrów biznesowych. Również tych nowo powstających w bezpośrednim otoczeniu centrum. Może się więc okazać, że dojazd do pracy zajmie nam dosłownie kilka minut. 

Niestety oprócz wspomnianych zalet mieszkanie w centrum lub w jego bezpośrednim otoczeniu ma też oczywiste wady, jak choćby: 

  • hałas, 
  • duży ruch samochodowy i korki,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • mała ilość terenów zielonych i rekreacyjnych.

Plusy i minusy mieszkania na obrzeżach miasta

Alternatywą dla mieszkań w centralnych dzielnicach są nowoczesne osiedla na obrzeżach Warszawy budowane przez deweloperów, którzy stawiają na inwestycje oparte o osiedla zamknięte — praktycznie samowystarczalne, na których terenie znajdziemy sklepy, przedszkole czy punkty usługowe. Wygodne i dobrze zaplanowane osiedla mogą być dobrym wyborem dla młodych małżeństw. 

Oczywistym minusem zakupu mieszkania w dzielnicach peryferyjnych może być czasochłonny dojazd do pracy, mniejsza oferta kulturalna czy usługowa. Plusem natomiast może być bliskość terenów zielonych jak np. w przypadku Rembertowa czy Bemowa, gdzie swoje miejsce na ziemi mogą znaleźć osoby kochające spacery po lesie czy przejażdżki rowerowe. 

Mieszkania na przedmieściu a komunikacja

Mieszkania w Rembertowie mogą kojarzyć się z kiepską infrastrukturą drogową i dużą odległością do centrum Warszawy. W rzeczywistości jednak jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z Szybkiej Kolei Miejskiej, dojazd do stacji Warszawa Śródmieście zajmie nam nieco ponad 15 minut. Podobnie sytuacja wygląda gdy rozpatrujemy zakup mieszkania od dewelopera w Ursusie

Większość inwestycji mieszkaniowych w na tej dzielnicy zlokalizowanych jest w pobliżu stacji Warszawa Ursus Północny, z której do Śródmieścia dostać się można już w kilkanaście minut. Warto rozważyć również lokalizację blisko metra. W takim wypadku trzeba mieć świadomość, że spotkamy się z dużym wzrostem ceny. 

Mieszkania na przedmieściu a rekreacja 

Obrzeża dużych metropolii mogą zaoferować spokojniejszy tryb życia, mniej hałasu, a także więcej terenów zielonych, parków, ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci. Wszystko to z pewnością ważne będzie dla młodych małżeństw. W Warszawie również są dzielnice nazwane mianem zielonych takie jak wspomniane Bemowo, Rembertów czy Wawer. 

Kupno mieszkania w Warszawie – porównanie cen

Wzrost cen mieszkań to wciąż bardzo gorący temat i trudno do końca przewidzieć, jakie w przyszłości będą trendy. Jedno jest pewne — średnia cena mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tys zł/metr kwadratowy, a największe procentowe wzrosty zanotowano w dzielnicach Mokotów, Wola i Targówek. Na Żoliborzu średnia cena przekroczyła poziom 14 tys zł, na Mokotowie 13 tys zł, natomiast Śródmieście to średni koszt nawet ponad 16 tys zł/metr kwadratowy. Dla porównania w Rembertowie cena oscyluje wokół 9 – 9,5 tys zł a Wawer to cena nawet o kolejne 1-5 do 2 tys niższa czyli około 7,5 – 8 tys zł. 

Jak widać są to duże różnice, które mogą się przełożyć na sporo większe mieszkanie w tym samym budżecie przy wyborze mieszkania na obrzeżach Warszawy. Warto jednak przez ostatecznym wyborem postarać się jak najlepiej poznać infrastrukturę, dostęp do opieki medycznej czy przedszkoli oraz ogólne realia panujące w dzielnicy, w której rozważamy zakup mieszkania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code