czy można wyjechać wynajętym samochodem za granicę

Wynajem długoterminowy samochodu a wyjazd za granicę

Wśród osób korzystających z wynajmu długoterminowego samochodu panuje ogólna opinia o wygodzie i wysokiej elastyczności takiej formuły. Pewna niejasność pozostaje jednak w kwestii wyjazdów zagranicznych. Na jakich dokładnie zasadach wyjeżdżać można poza teren Polski autem na abonament? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o tym zagadnieniu.

Wynajem długoterminowy, a wyjazdy zagraniczne

Wyjazd na wycieczkę to zawsze świetny pomysł. Największą wygodę podczas podróży uzyskamy korzystając z samochodu. Jego wynajem okaże się dla nas niezbędny, jeśli nie dysponujemy własnym pojazdem bądź kiedy jest on za mały, by pomieścić bagaże.

Naturalnym więc jest, że przedsiębiorcy korzystający z wynajmu długoterminowego przejawiają zainteresowanie zasadami korzystania z tego rozwiązania za granicą. Warto z odpowiednim wyprzedzeniem poznać reguły związane z podróżowaniem autem na abonament poza Polską.

Przepisy prawne a wynajem długoterminowy samochodu

Zacznijmy od tego, że polskie prawo nie reguluje tego zagadnienia. Innymi słowy nie ma paragrafu, który zakazywałby wyjazdu za granicę wypożyczonym autem. W praktyce trzeba zastosować się więc do regulacji przyjętych indywidualnie przez każdą z wypożyczalni.

wynajem długoterminowy samochodu
wynajem długoterminowy auta a wyjazd za granicę

Podróż na granicę, a zasady wypożyczalni samochodów

Większość wypożyczalni zezwala na podróżowanie swymi pojazdami w granicach Unii Europejskiej i strefy Schengen. Poniżej przedstawiamy listę warunków, których spełnienie pozwoli nam na to samochodem na abonament.

  • Poinformowanie firmy wynajmującej o planowanej podróży i państwach, które zamierzamy odwiedzić.
  • Uzyskanie od niej odpowiedniego upoważnienia, które później zabieramy w drogę.
  • W przypadku niektórych wypożyczalni niezbędne okaże się też uiszczenie pewnej opłaty.

Wyjazd poza Unię Europejską

Warto wiedzieć, że niektóre firmy wynajmujące wyrażają zgodę na podróżowanie swymi pojazdami wyłącznie po krajach należących do Unii Europejskiej. W przypadku wypożyczalni, które zezwalają na wyjazd poza jej granice, niezbędne okaże się uzyskanie tak zwanej Zielonej Karty.

Czym jest Zielona Karta?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, powszechnie znany jako Zielona Karta, wskazuje, że jej posiadacz objęty jest ubezpieczeniem OC oraz, że obowiązuje ono w kraju, w którym akurat przebywa. Dokument ten okaże się niezbędny w przypadku podróży do takich krajów, jak choćby Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina. Warto tu doprecyzować, że wiele spośród wypożyczalni zezwala na zagraniczne podróże jedynie na terenie krajów „Zielonej Karty”.

Podsumowanie

Jeśli więc korzystamy z wynajmu długoterminowego auta i zamierzamy wyjechać nim za granicę, sprawdzić powinniśmy warunki, na jakich nasza wypożyczalnia nam na to zezwoli. Kolejny krok, to uzyskanie od niej upoważnienia. Jeśli zamierzamy opuścić obszar UE i strefy Schengen wymagane będzie podanie listy państw, które zamierzamy odwiedzić, oraz posiadanie Zielonej Karty. W tym kontekście warto zapoznać się z dogodnymi przepisami Interfleet, lidera branży wypożyczalni samochodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code