Kiedy hotel może odmówić przyjęcia rzeczy do depozytu? 2019

Kiedy hotel może odmówić przyjęcia rzeczy do depozytu?

Wiele osób zastanawia się, kiedy hotel może odmówić przyjęcia rzeczy do depozytu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które podróżują z cennym dla nich mieniem. Oczywistym jest, że oczekujemy, że wszystko to, co pozostawimy w hotelu będzie odpowiednio zabezpieczone. Nie spędzamy w obiekcie całej doby, więc pozostawienie ważnych dla nas rzeczy często wiąże się ze stresem. Chyba każdy słyszał historie o skradzionej biżuterii, sprzęcie fotograficznym, czy też pieniądzach.

Zbyt duża wartość

Przechowywanie drogocennych dla nas rzeczy w depozycie hotelowym odbywa się na podstawie specjalnej umowy. Jest ona zawierana pomiędzy hotelem, a klientem, który korzysta z opcji przechowywania. Najczęściej jest to usługa bezpłatna. Warto jednak mieć świadomość, że hotel nie ma obowiązku przechowywać naszych rzeczy, jeśli mają one zbyt dużą wartość w stosunku do klasy obiektu. Wynika głównie to z faktu, że hotel o niskim standardzie nie może zagwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla przechowywanych rzeczy. Jest to dość zrozumiałe – to hotel bierze na siebie odpowiedzialność za pozostawione mienie, Zbyt duża jego wartość może być niebezpieczna dla obiektu niskiej klasy.
W innym przypadku hotel ma obowiązek przyjęcia rzeczy do depozytu Według art. 849 § 3: „Utrzymujący zarobkowo hotel lub podobny zakład jest obowiązany przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty, w szczególności kosztowności i przedmioty mające wartość naukową lub artystyczną.”.

Brak odpowiednich warunków

Może zdarzyć się tak, że hotel nie posiada wystarczającej ilości miejsca na to, aby przechować rzeczy o sporej wielkości. Z oczywistym względów nie może więc umieścić ich w depozycie, gdyż nie byłyby one wystarczająco chronione. Często dotyczy to np. drogiego sprzętu fotograficznego, który składa się z całego szeregu akcesoriów.
Przed planowanym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z zasadami panującymi w danym obiekcie hotelowych. Dobrze dowiedzieć się, jak w danym miejscu wygląda przechowywanie mienia w depozycie.

Jeden komentarz do “Kiedy hotel może odmówić przyjęcia rzeczy do depozytu?”

  1. Kiedy zatrzymaliśmy się podczas krótkiego urlopu w hotelu mogłam skorzystać z depozytu – miałam drogi sprzęt fotograficzny. W tym samym czasie budowaliśmy nasz nowy dom. Pomyślałam, że warto mieć w domu ukryty sejf lub miejsce, w którym ukryje drogocenne rzeczy. Taka inspiracja…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code