Kiedy hotel może odmówić przyjęcia rzeczy do depozytu?

Wiele osób zastanawia się, kiedy hotel może odmówić przyjęcia rzeczy do depozytu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które podróżują z cennym dla nich mieniem. Oczywistym jest, że oczekujemy, że wszystko to, co pozostawimy w hotelu będzie odpowiednio zabezpieczone. Nie spędzamy w obiekcie całej doby, więc pozostawienie ważnych dla nas rzeczy często wiąże się ze stresem. Chyba każdy słyszał historie o skradzionej biżuterii, sprzęcie fotograficznym, czy też pieniądzach.

Zbyt duża wartość

Przechowywanie drogocennych dla nas rzeczy w depozycie hotelowym odbywa się na podstawie specjalnej umowy. Jest ona zawierana pomiędzy hotelem, a klientem, który korzysta z opcji przechowywania. Najczęściej jest to usługa bezpłatna. Warto jednak mieć świadomość, że hotel nie ma obowiązku przechowywać naszych rzeczy, jeśli mają one zbyt dużą wartość w stosunku do klasy obiektu. Wynika głównie to z faktu, że hotel o niskim standardzie nie może zagwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla przechowywanych rzeczy. Jest to dość zrozumiałe – to hotel bierze na siebie odpowiedzialność za pozostawione mienie, Zbyt duża jego wartość może być niebezpieczna dla obiektu niskiej klasy.
W innym przypadku hotel ma obowiązek przyjęcia rzeczy do depozytu Według art. 849 § 3: „Utrzymujący zarobkowo hotel lub podobny zakład jest obowiązany przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty, w szczególności kosztowności i przedmioty mające wartość naukową lub artystyczną.”.

Brak odpowiednich warunków

Może zdarzyć się tak, że hotel nie posiada wystarczającej ilości miejsca na to, aby przechować rzeczy o sporej wielkości. Z oczywistym względów nie może więc umieścić ich w depozycie, gdyż nie byłyby one wystarczająco chronione. Często dotyczy to np. drogiego sprzętu fotograficznego, który składa się z całego szeregu akcesoriów.
Przed planowanym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z zasadami panującymi w danym obiekcie hotelowych. Dobrze dowiedzieć się, jak w danym miejscu wygląda przechowywanie mienia w depozycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *