Płynność finansowa. Czemu tak istotna jest płynność finansowa?

Płynność finansowa. Czemu tak istotna jest płynność finansowa?

Bez odpowiedniej płynności finansowej trudno jest prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą. Pieniądze, które nie przychodzą w terminie nie mają już potem takiej wartości jaką miałyby, gdyby przyszły w ustalonym terminie. Brak płynności finansowej prowadzi do bankructwa i często jest to zjawisko, w którym osoby, lub firmy spóźniające się z zapłatą nie robią sobie nic z problemów firmy, do których się przyczyniają.

Płynność finansowa

Płynność finansowa
Płynność finansowa

Na pytanie co to jest płynność finansowa? – można następująco odpowiedzieć:

  • terminowe otrzymywanie zapłat od klientów,
  • terminowe spłacanie swoich zobowiązań kontrahentom,
  • terminowe opłacanie składek i podatków,
  • terminowe wypłaty pracownicze.

Jednym słowem jest to podstawowy element, który wpływa na kondycję firmy. Płynność finansowa powinna być zawsze pod kontrolą, ponieważ jej utrata, może być przyczyną wielu poważnych problemów danej firmy lub przedsiębiorstwa.

Jak zarządzać płynnością finansową?

Jak zarządzać płynnością finansową?
Jak zarządzać płynnością finansową?

Do zarządzania płynnością finansową potrzebny jest bilans. Tworzy się go na ogół na koniec roku kalendarzowego, w tak zwanym momencie bilansowym. Bilans określa stan posiadanego majątku czyli aktywa oraz pełny stan źródeł utrzymania owego majątku, czyli pasywa. Następnie dobrą informacją, o płynności finansowej, jest bilans zysków i strat. Jest to zestawienie różnić pomiędzy przychodami a kosztami danej firmy. Zestawienie to dokładnie informuje, czy przedsiębiorstwo, w danym roku, osiągnęło zyski czy straty. Dobrze jest też przeanalizować rachunek przepływów pieniężnych, czyli prześledzić różnicę gotówkowych, czyli realnych wpływów i wydatków firmy.

Od czego zależy płynność finansowa?

Od czego zależy płynność finansowa?
Od czego zależy płynność finansowa?

Dobra płynność finansowa, zależna jest od następujących czynników:

  • źródeł aktywów,
  • czasu, na który wystawiane są faktury,
  • długów i zobowiązań,
  • aktualnych zobowiązań,
  • stałego stanu zobowiązań, czyli tych, które są aktualne, przedawnione, terminowe i wymagalne.

Zwykły przedsiębiorca na ogół nie zna się na meandrach księgowości, dlatego dobrze jest zawsze współpracować z biurem rachunkowym lub profesjonalnym księgowym.

Jak kontrolować płynność finansową?

Jak kontrolować płynność finansową?
Jak kontrolować płynność finansową?

Sprawdzanie czy w danym przedsiębiorstwie zachowana jest płynność finansowa można robić w dwojaki sposób. Jednym z tych aspektów jest możliwość statystycznego kontrolowania, czyli ocenianie kondycji finansowej w odniesieniu do danego momentu, na przykład do rocznego bilansu. W tym przypadku korzystamy ze sprawozdań w typie: bilans czy rachunek zysków i strat.

Drugim sposobem kontroli płynności finansowej jest sposób dynamiczny, w którym płynność finansową odnosimy do danego okresu używając rachunku przepływu środków finansowych.

Te dwa sposoby pomogą  na bieżąco kontrolować jaka jest płynność finansować danej firmy.

Właściwe i dobre zarządzanie płynnością finansową

Właściwe i dobre zarządzanie płynnością finansową
Właściwe i dobre zarządzanie płynnością finansową

W celu utrzymania dobrej płynności finansowej nie wystarczy tylko jej sprawdzanie. Płynność finansowa to skutek właściwego zarządzania i nie przesadzania na wyrost, to zastosowanie odpowiednich oszczędności, dobry marketing i doskonała reklama, to dobrzy i szanowani pracownicy i wreszcie nie wydawanie środków na niepotrzebne rzeczy. Zarządzanie finansami jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy płynność finansowa nie zawsze jest możliwa do utrzymania.

Można zrobić pomiar płynności finansowej

Można zrobić pomiar płynności finansowej
Można zrobić pomiar płynności finansowej

Zawsze można zrobić pomiar płynności finansowej, dzięki temu procesowi można odpowiednio poznać stan finansowy przedsiębiorstwa. Sam pomiar płynności finansowej jest możliwy dzięki odpowiednim wskaźnikom, które doskonale mogą zobrazować kondycję przedsiębiorstwa.

Cechami pomiaru płynności są:

  • mierzalność – wykorzystanie danych, które można zmierzyć i wykorzystać je w sprawozdaniach finansowych,
  • porównywalność – możliwość zmierzenia danych wyników finansowych względem danego okresu,
  • interpretowalność – dany wynik finansowy informuje nas o jakimś stanie, który możemy zawczasu odpowiednio zinterpretować.

Natomiast w celu ocenienia danej płynności finansowej, używa się następujących wskaźników:

  • bieżącą płynność,
  • przyśpieszoną płynność,
  • ilość środków pieniężnych,
  • natychmiastową płynność.

Źródło: https://www.bibbyfinancialservices.pl/

8 komentarzy

  1. Na rynku jest wiele instytucji, które profesjonalnie pomogą podjąć decyzje finansowe. Warto zgłębić znaczenie współpracy z firmą faktoringową. Na rynku jest kilku wiodących Faktorów, stąd porównanie ofert nie będzie trudne. Opinie, polecenia i zadowolenie konkretnych przedsiębiorców jest najlepszym potwierdzeniem jakości danych usług faktoringowych.

  2. Rozwój firm możliwy jest dzięki utrzymaniu płynności finansowej. A tę aby utrzymać należy mądrze podejmować decyzje. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem w każdej firmie jest zgrany i zadowolony zespół pracowników. Każdy z nich tworzy firmę i ma wpływ na jej rozwój. Wzajemny szacunek, współpraca, integracja jest podstawą w tworzeniu wizerunku firmy. To ludzie są najważniejsi!

  3. Wielu właścicieli małych firm rozważa pożyczkę kapitału obrotowego od pożyczkodawcy internetowego, aby utrzymać się w trudnych czasach. Pożyczki mogą umożliwić małym firmom spłatę wierzycieli, zakup zapasów i pokrycie listy płac w trudnych okresach. Niektórzy właściciele małych firm mogą martwić się, czy zaciągnięcie pożyczki nie jest zbyt ryzykowne. Istnieją inne sposoby na utrzymanie płynności finansowej, takie jak faktoring.

  4. Rozsądnie jest kupować mieszkanie tylko wtedy, gdy zamierzasz pozostać w obiekcie przez długi czas. Długi czas to 10 lat lub dłużej, ale na pewno więcej niż 5 lat. Musisz rozważyć, czy ze względu na zatrudnienie lokalizacja mieszkania może być nieodpowiednia. Czy wielkość twojego mieszkania jest wystarczająca dla twoich potrzeb (wzrost rodziny, status) za 10 lat. W przeciwnym razie będziesz musiał wcześniej czy później dokonać zmiany.

  5. Wybór wanny lub prysznica może mieć wpływ na wszystko, od rachunków za energię po bezpieczeństwo członków rodziny. Podczas gdy prysznice reprezentują najwyższą szybkość i wygodę, a wanny oferują luksusowe wrażenia z kąpieli, różnica między tymi dwoma urządzeniami sprowadza się do znacznie więcej niż osobistych preferencji. Zastanów się nad idealną kąpielą lub prysznicem i porównaj zalety pryszniców i wanien, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do Twoich celów i stylu życia.

  6. Czy w Twojej łazience panuje bałagan? Czy wszędzie są ręczniki, przybory toaletowe, które zaśmiecają blat, jest za mało miejsca na akcesoria łazienkowe? Jeśli brzmi to jak stan Twojej łazienki, czas zorganizować przestrzeń do przechowywania. Twoja łazienka ma być oazą, w której możesz uciec od stresów dnia. Jednak zbyt często staje się to kolejnym bólem głowy, o który musisz się martwić. Ważne jest aby przenieść organizację łazienki na nowy poziom stylu i funkcjonalności!

  7. Aranżacja łazienki to proces, w którym szczegółowo powinno się przeanalizować każdą kwestię, ponieważ od tego będzie zależeć to, czy pomieszczenie to będzie spełniać nasze oczekiwania, dobrze służyć domownikom. Łazienka to miejsce, w którym dbamy przede wszystkim o swoją higienę. Wanna to jeden z najważniejszych elementów jej wyposażenia.

  8. UWOLNIĆ FAKTURY. Opóźnienia w płatnościach to norma. Rozwiązaniem mógłby być faktoring, tyle że nie każda firma może z niego skorzystać. Kodeks cywilny zawiera zapis o zakazie cesji wierzytelności – coraz głośniej mówi się, że czas go zmienić – czytamy w tygodniku Wprost. http://faktoring.pl/2020/03/16/uwolnic-faktury/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code